Wimbledon Day One: Order of Play

Reigning champion Andy Murray will be first onto the Centre Court this year when he faces Kazakhstani qualifier Alexander Bublik at 1pm.

Full Wimbledon Order of Play, Monday 3rd July:

(All times BST, seeds in brackets)

Centre Court

13:00: (1) Andy Murray (Gbr) v Alexander Bublik (Kaz), Johanna Larsson (Swe) v (11) Petra Kvitova (Cze), Daniil Medvedev (Rus) v (5) Stan Wawrinka (Swi)

Court 1

13:00: Elise Mertens (Bel) v (10) Venus Williams (USA), (4) Rafael Nadal (Spa) v John Millman (Aus), (6) Johanna Konta (Gbr) v Su-Wei Hsieh (Tpe)

Court 2

11:30: (12) Jo-Wilfried Tsonga (Fra) v Cameron Norrie (Gbr), Marina Erakovic (Nzl) v (2) Simona Halep (Rom), Philipp Kohlschreiber (Ger) v (7) Marin Cilic (Cro), Maryna Zanevska (Bel) v Heather Watson (Gbr)

Court 3

11:30: (20) Nick Kyrgios (Aus) v Pierre-Hugues Herbert (Fra), Ashleigh Barty (Aus) v (4) Elina Svitolina (Ukr), (21) Ivo Karlovic (Cro) v Aljaz Bedene (Gbr), (13) Jelena Ostapenko (Lat) v Aliaksandra Sasnovich (Blr)

Court 4

11:30: Rogerio Dutra Silva (Bra) v Benoit Paire (Fra), Peter Gojowczyk (Ger) v Marius Copil (Rom), Ying-Ying Duan (Chn) v Ana Bogdan (Rom)

Court 5

11:30: Andrey Kuznetsov (Rus) v (30) Karen Khachanov (Rus), Norbert Gombos (Svk) v Andreas Seppi (Ita), Madison Brengle (USA) v Richel Hogenkamp (Ned), Marketa Vondrousova (Cze) v Shuai Peng (Chn)

Court 6

11:30: Simone Bolelli (Ita) v Yen-Hsun Lu (Tpe), (26) Mirjana Lucic-Baroni (Cro) v Carina Witthoeft (Ger), Jiri Vesely (Cze) v Illya Marchenko (Ukr)

Court 7

11:30: Denis Shapovalov (Can) v Jerzy Janowicz (Pol), (22) Barbora Zahlavova Strycova (Cze) v Veronica Cepede Royg (Par), Lukas Rosol (Cze) v Henri Laaksonen(Swi)

Court 8

11:30: Camila Giorgi (Ita) v Alize Cornet (Fra), Julien Benneteau (Fra) v Sergiy Stakhovsky (Ukr), Damir Dzumhur (Bih) v Renzo Olivo (Arg), Donna Vekic (Cro) v Natalia Vikhlyantseva (Rus)

Court 9

11:30: Carlos Berlocq (Arg) v Nikoloz Basilashvili (Geo), Sara Sorribes Tormo (Spa) v Naomi Osaka (Jpn), (21) Caroline Garcia (Fra) v Jana Cepelova (Svk), Facundo Bagnis (Arg) v Radu Albot (Mol)

Court 11

11:30: Thomas Fabbiano (Ita) v (24) Sam Querrey (USA), Francesca Schiavone (Ita) v Mandy Minella (Lux), Viktor Troicki (Ser) v Florian Mayer (Ger), Francoise Abanda (Can) v Kurumi Nara (Jpn)

Court 12

11:30: Nao Hibino (Jpn) v (17) Madison Keys (USA), (9) Kei Nishikori (Jpn) v Marco Cecchinato (Ita), (8) Dominika Cibulkova (Svk) v Andrea Petkovic (Ger), (26) Steve Johnson (USA) v Nicolas Kicker (Arg)

Court 14

11:30: Joao Sousa (Por) v Dustin Brown (Ger), Malek Jaziri (Tun) v (14) Lucas Pouille (Fra), Naomi Broady (Gbr) v Irina-Camelia Begu (Rom), Sabine Lisicki (Ger) v (27) Ana Konjuh (Cro)

Court 15

11:30: Aryna Sabalenka (Blr) v Irina Khromacheva (Rus), Andreas Haider-Maurer (Aut) v (18) Roberto Bautista Agut (Spa), Katerina Siniakova (Cze) v Maria Sakkari (Gre), Jennifer Brady (USA) v Danka Kovinic (Mne)

Court 16

11:30: Thiago Moura Monteiro (Bra) v Andrew Whittington (Aus), Kristyna Pliskova (Cze) v (31) Roberta Vinci (Ita), Tommy Haas (Ger) v Ruben Bemelmans (Bel), (15) Elena Vesnina (Rus) v Anna Blinkova (Rus)

Court 17

11:30: Kai-Chen Chang (Tpe) v Qiang Wang (Chn), Donald Young (USA) v Denis Istomin (Uzb), Dmitry Tursunov (Rus) v (28) Fabio Fognini (Ita), Yulia Putintseva (Kaz) v (18) Anastasija Sevastova (Lat)

Court 18

11:30: Beatriz Haddad Maia (Bra) v Laura Robson (Gbr), (31) Fernando Verdasco (Spa) v Kevin Anderson (Rsa), Marton Fucsovics (Hun) v (16) Gilles Muller (Lux)

TBA (Not before 17:00)

Victoria Azarenka (Blr) v Catherine Cartan Bellis (USA), (25) Carla Suarez Navarro (Spa) v Eugenie Bouchard (Can)

Cover Photo: IMG_9006 by Marianne Bevis under license by CC BY-ND 2.0.

You may also like...

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.