Wimbledon Day 11: Order of Play

Roger Federer is the last of the big four left in Wimbledon as we reach men’s semi-final day.

The 35-year-old will be aiming to set a new record by reaching his 11th Wimbledon final.

He will be the headline act against 11th seed Tomas Berdych but the Centre Court fans will have to wait.

First up, two big servers go at it from 1pm. 24th seed Sam Querrey plays sixth seed Marin Cilic and both players are bidding to reach their first Wimbledon final.

Elsewhere, there is British interest in both mixed doubles semi-finals. Reigning champions Heather Watson and Henri Kontinen play seconds seeds Bruno Soares and Elena Vesnina on Court 1. First seeds Jamie Murray and Martina Hingis’ match against Marcelo Demoliner and Maria Martinez Sanchez will be arranged as the day progresses.

Wimbledon Order of Play Day 11

(All times BST, seeds in brackets)

Centre Court

13:00: (24) Sam Querrey (USA) v (7) Marin Cilic (Cro), (3) Roger Federer (Swi) v (11) Tomas Berdych (Cze)

Court 1

13:00: (12) Anna-Lena Groenefeld (Ger) & Kveta Peschke (Cze) v (2) Ekaterina Makarova (Rus) & Elena Vesnina (Rus), (9) Hao-Ching Chan (Tpe) & Monica Niculescu (Rom) v Makoto Ninomiya (Jpn) & Renata Voracova (Cze), Henri Kontinen (Fin) & Heather Watson (Gbr) v (2) Bruno Soares (Bra) & Elena Vesnina (Rus)

Court 2

11:00: Magdalena Maleeva (Bul) & Barbara Schett (Aut) v (2) Marion Bartoli (Fra) & Iva Majoli (Cro)

Court 3

11:30: Wayne Ferreira (Rsa) & Goran Ivanisevic (Cro) v Richard Krajicek (Ned) & Mark Petchey (Gbr), Lindsay Davenport (USA) & Mary Joe Fernandez (USA) v Arantxa Sanchez-Vicario (Spa) & Selima Sfar (Tun), Andrea Jaeger (USA) & Conchita Martinez (Spa) v Kim Clijsters (Bel) & Rennae Stubbs (Aus), Tracy Austin (USA) & Helena Sukova (Cze) v Cara Black (Zim) & Martina Navratilova (USA)

Court 8

11:00: Axel Geller (Arg) v Matteo Martineau (Fra), (1) Corentin Moutet (Fra) v (11) Jurij Rodionov (Aut), Sebastian Korda (USA) & Nicolas Mejia (Col) v Toru Horie (Jpn) & Yuta Shimizu (Jpn), (3) Jurij Rodionov (Aut) & Michael Vrbensky (Cze) v Ondrej Styler (Cze) & Alexey Zakharov (Rus), (1) Carson Branstine (Can) & Marta Kostyuk (Ukr) v (8) Emiliana Arango (Col) & Ellie Douglas (USA)

Court 12

11:00: (8) Alejandro Davidovich Fokina (Spa) v (2) Yibing Wu (Chn), Patrick Kypson (USA) v Michael Vrbensky (Cze), (4) Catherine McNally (USA) & Whitney Osuigwe (USA) v Violet Apisah (Png) & Astrid Wanja Brune Olsen (Nor), Andrew Fenty (USA) & Yshai Oliel (Isr) v Blake Ellis (Aus) & Matteo Martineau (Fra)

Court 18

11:00: (3) Claire Liu (USA) v Sofya Lansere (Rus), Ann Li (USA) v Simona Waltert (Swi), Maria Jose Portillo Ramirez (USA) & Sofia Sewing (USA) v (2) Taylor Johnson (USA) & Claire Liu (USA), Menelaos Efstathiou (Cyp) & Ryan Nijboer (Ned) v (2) Axel Geller (Arg) & Yu Hsiou Hsu (Tpe), Olga Danilovic (Ser) & Kaja Juvan (Slo) v Jule Niemeier (Ger) & Daniela Vismane (Lat)

To be arranged

Not before 16:00: (1) Jamie Murray (Gbr) & Martina Hingis (Swi) v Marcelo Demoliner (Bra) & Maria Jose Martinez Sanchez (Spa), Thomas Enqvist (Swe) & Thomas Johansson (Swe) v Justin Gimelstob (USA) & Ross Hutchins (Gbr)

Cover Photo: IMG_9006 by Marianne Bevis under license by CC BY-ND 2.0.

You may also like...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *